Тема. Провідні ідеї. Образна система повісті Кавабати Ясунарі "Тисяча журавлів". Еволюція головного героя (Кікудзі).
Символіка. Японські уявлення про красу та їх відображення у творі. Особливості
стилю письменника.
1. Запишіть у робочі зошити наступне:
Провідні ідеї повісті "Тисяча жравлів" - утвердження ідеї єдності людини з
природою, гармонії зі світом, повернення до національних традицій і вічних
цінностей.
2. Прочитайте поданий матеріал.
Японці більше, ніж інші народи, звернені «в себе», орієнтуються на особистісні фактори. Ця риса національної культури значною мірою обумовлена релігією — буддизмом, який стверджує, що кожна людина повинна зосереджуватися на власному духовному самовдосконаленні.
Як показують результати досліджень у галузі етнопсихології, більшість японців інтелігентні, виховані, увічливі. Вони дуже вимогливі до чистоти, дисципліновані, із повагою ставляться до людей старшого покоління. Відданість, поклоніння батькам та обов’язок щодо них — специфічні риси японського менталітету. Саме відданістю зумовлені міцні сімейні зв’язки, що склались між батьком і сином, героями повісті «Тисяча журавлів».
Традиційна мораль не дозволяє японцям бути відкритими душею, але вони з великим інтересом ставляться до спілкування (при цьому, щоправда, завжди уникають обговорення питань особистого характеру). Японці не терплять неповаги, оскільки людина, яка принижує, як і та, яку принижують, «втрачає обличчя».
У ліричній повісті «Тисяча журавлів» використаний давній естетичний принцип японського мистецтва — міябі (яскрава краса). Краса у творі показана всебічно: і як чуттєва, земна краса, утілена в образі пані Оота, і як вишукана, вічна краса, уособлена в образі дівчини Юкіко, і як прихована, внутрішня краса, що втілена в образі Фуміко. Автор передає відчуття краси за допомогою особливого прийому — натяку (йодзю), який створює настрій, викликає «надпочуття», змушуючи працювати думку й уяву читача.
Повість «Тисяча журавлів» має глибокий гуманістичний смисл. Назва твору промовиста: тисяча журавлів — це символ чистоти та щастя, яких шукає кожна людина, інколи не здогадуючись, що вони поруч.
3. Домашнє завдання.
- Прочитайте матеріал підручника (с. 153-159, посилання на підручник)
- Дайте характеристику Фуміко та Юкіко, зазначивши спільне та відмінне в цих образах.
- Виконайте в робочих зошитах завдання 6,11,12 (с. 159)
4. Перевірте свої знання з теми уроку за посиланням: https://forms.gle/NmZtdmH4VKDxJxJt5